Search
Close this search box.
66 / 100

MASAŻ AYURVEDYJSKI

Masaż ayurvedyjski pochodzący z starożytnych Indii system lecznictwa naturalnego, ma na celu utrzymanie w dobrym zdrowiu nie tylko cielesnej powłoki człowieka, ale także jego ducha. Masaż ayurvedyjski to zindywidualizowane oddziaływanie na ciało, zmysły i duszę człowieka. Przed przystąpieniem do masażu, w oparciu o rozmowę z pacjentem, dobiera się rodzaj i siłę dotyku, a także stosowane podczas masażu olejki eteryczne. Wszystko zależy od tego, jaki typ skóry i sylwetkę ma pacjent.

Masaż ayurvedyjski polega na praktycznym stosowaniu założenia, że wszystko co żyje posiada tak zwaną DOSHE, którą stanowi swoista mieszanka bioenergii zwanych jako VATA, KAPHA, PITTA. Istnieje kilka typów dosh, a ich charakterystyki zbliżone są do charakterystyk czterech żywiołów: ziemi, ognia, powietrza i wody. Dosha pozwala stwierdzić, co jest najlepsze dla danego bytu. Ajurweda określa co powinny jeść i jaki styl życia prowadzić byty, których doshe są odbiciem poszczególnych żywiołów. To, co będzie dobre dla bytu z doshą powietrza, nie koniecznie będzie służyło bytowi z doshą ognia itp. Ayurveda zaleca poszczególnym typom styl życia, dietę, dodatki ziołowe, ćwiczenia, medytacje oraz masaże. Pomimo ogólnych założeń, podczas wizyty w gabinecie masażu, indywidualizuje się przebieg zabiegu.

Podczas masażu, specjalista wybiera punkty na ciele pacjenta i na nich się koncentruje. Typ doshy pacjenta, wyznacza także dobór olejków zapachowych. Masaż ayurvedyjski, koncentruje się na umożliwieniu energii swobodnego przemieszczania się w ciele pacjenta. Blokady ruchu energii są uważane za przyczyny chorób, a zlikwidowanie ich, za warunek powrotu do zdrowia.
Masaż taki wskazany jest, gdy chce się oczyścić organizm z zalegających w nim substancji toksycznych i pochodnych przemiany materii. Masaż ten stosowany jest także przy spadku ogólnej odporności organizmu. Masaż ayurvedyjski stosuje się także w celach relaksacyjnych: rozluźnienia napięć, eliminacji stresu i złego samopoczucia. Przed masażem nie wskazane są ciężkie i obfite posiłki, kawa i alkohol. Po masażu jakiś czas trzeba poświęcić na odpoczynek. Nie wskazane jest natychmiastowe podejmowanie zwykłych aktywności.